Ana Sayfa | Ticaret Sicili İşlemleri | Oda Hizmet Standartları | Eğitim & Kariyer | İLETİŞİM | ENGLISH  
Türkçe English
Ana Sayfa
Alanya
Odamız Hakkında
Hizmetlerimiz
Ticaret Sicil İşlemleri
Hibe Projelerimiz
Bilgi Hizmetleri
Üyelerimiz
Altso Kariyer
Yayınlarımız
İş & İşbirliği Fırsatları
Duyurular
Fuarlar
Eğitim & Seminerler
Aklınızda Bulunsun
Dilekçe ve Formlar
Site Haritası
Site içi Detaylı Arama
TOBB / Oda Mevzuatı
Basında Odamız
İletişim
Site içi Arama
 
E-Posta Duyuru Listesi

Odamız ile ilgili duyurulardan anında haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılınız.
bilgiedinme2.jpg
kutuphane.jpg
unvansorgu1.jpg
memnuniyet1.jpg
tezdestek1.jpg
kosgebsinerji.jpg
hibe_fon.png
125x66.jpg
 
destination_logo2.jpg
tobb_60yil.jpg
bagev2.jpg
belediyelogo.jpg
nsayfakonaklama-rnci-dostu.gif 
rekabetkurumu.jpg
altsomyo.jpg
fuarrehberi2013.jpg

sigorta2.jpg
kgfonu.jpg
kobi2.jpg
kosgeb2.jpg

enerji.jpg
T.C. Ekonomi Bakanlığı
DEİK
Kimler Sitede
İstatistikler 10.09.2007 'den sonra
Ziyaretçiler: 14530335
Beslemeler
Ana Sayfa arrow Bilgi Hizmetleri arrow Bilgi Edinme
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google
Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Yazdır E-posta
04.09.2007 11:04
bilgiedinmeb.gifAlanya Ticaret ve Sanayi Odası, 01 Haziran 2004 tarihinden itibaren, Basın ve Halkla İlişkiler Servisi bünyesinde oluşturulan “Bilgi Edinme Birimimiz” aracılığıyla, kanun kapsamında yer alan gerçek ve tüzel kişilerin ve üyelerinin bilgi edinme hakkını kullanabilmesi amacıyla gerekli düzenlemeleri yapmış ve bu konuda danışmanlık hizmeti sunmaya başlamıştır. Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının işleyişine şeffaflık kazandırmak, kişilerin bilgi edinme hakkını eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kullanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 24 Nisan 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu Kanunun uygulanmasına ilişkin esas ve usuller ise 27 Nisan 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Uygulama Yönetmeliğinde ayrıntılı ve geniş bir şekilde düzenlenmiştir.

Anılan Kanun ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine göre;

Başvuru Usulü:
  • Gerçek kişiler tarafından yapılacak bilgi edinme başvurusu; başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, oturma yeri veya iş adresini içeren dilekçeyle,
  • Tüzel kişiler tarafından yapılacak bilgi edinme başvurusu; tüzel kişinin unvanı ve adresi ile yetkili kişinin imzasını ve yetki belgesini içeren dilekçeyle,
  • istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşların bilgi edinme birimlerine,
  • Elden, posta, faks veya elektronik posta yoluyla yapılır.
  • Türkiye’de ikamet eden yabancılar ile Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler, karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, kanun ve Yönetmelik hükümlerinden yararlanırlar. Ancak bu kapsamdaki başvurular, Türkçe olarak yapılmalıdır.
Elektronik Ortamda Yapılacak Başvurular:
  • Gerçek kişiler tarafından elektronik posta yoluyla yapılacak başvurular, başvuru sahibinin adı ve soyadı, oturma yeri veya iş adresi yanında kişinin TC. kimlik numarası belirtilmek suretiyle yapılır.
  • Tüzel kişiler tarafından elektronik posta yoluyla yapılacak başvurular, tüzel kişinin unvanı ve adresi ile yetkili kişinin TC. kimlik numarası belirtilmek suretiyle ve yetki belgesiyle birlikte, ilgili form doldurularak yapılır.

İstenecek Bilgi veya Belgelerin Niteliği:
Bilgi Edinme Başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya bulunması gereken belgelere ilişkin olmalıdır. Ancak dilekçeyle istenen bilgi veya belgelerin kurum ve kuruluşların kayıtlarında olup olmadığının, bilgi ve belgelere erişim sağlanması işleminin, kurum veya kuruluşun günlük çalışmalarını aksatmaması ve kuruma makul olmayan bir yük getirmemesi esastır.

Yayınlanmış veya Kamuya Açıklanmış Bilgi ve Belgeler:
Kurum ve kuruluşlarca yayınlanmış veya kitap, broşür, ilan ve benzeri yollarla kamuya açıklanmış bilgi ve belgeler, bilgi edinme başvurularına konu olamaz.

Bilgi ve Belgeleri Yayımlama Yasağı:
Yönetmeliğe göre, Basın organları, Kanun ve yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde erişilen bilgi ve belgeleri ticari amaçla çoğaltamaz, kullanamaz. Bilgi ve belgeyi sağlayan kurum ve kuruluştan izin alınmaksızın yayımlayamaz.

Başvuruların Kabulü, Değerlendirilmesi ve İşleme Konulması:
Başvuru dilekçe ve formlarının kabul edilmesi için, mutlaka Kanun ve Yönetmelik hükümlerine uygun olarak düzenlemesi esastır. Dilekçenin eksiksiz doldurulması amacıyla kurum ve kuruluşlarda bilgi edinme yetkilisinden yardım istenir. Elektronik ortamda yapılacak başvurularda ise T.C kimlik numarası kontrolü yapılıp doğrulandıktan sonra, dilekçe işleme konulur.

Başvuru Ücretleri:
Kurum ve kuruluşlar, erişimine olanak sağladıkları bilgi veya belgeler için başvuru sahibinden, bilgi veya belgelere erişimin gerektirdiği inceleme, araştırma, kopyalama, postalama ve diğer maliyet unsurları ile orantılı ölçüde ücret tahsil edebilir. Başvuru sahibi, ücret talebine ilişkin bildirimin yapıldığı tarihten itibaren on beş iş günü içinde ödemeyi gerçekleştirdiğini gösteren belgeyi sunmadığı takdirde talebinden vazgeçmiş sayılır.

Başvuru Sahiplerine Yardım:
Bilgi edinme biriminde görevli personel, başvuruda bulunan kişiye sahip oldukları hakları kullanabilmeleri konusunda yardımcı olmakla ve yol göstermekle yükümlüdür.

Kanun ve Yönetmeliğin tam metnini görmek için buraya tıklayınız.

BİLGİ EDİNME HAKKI GERÇEK KİŞİLER ELEKTRONİK BAŞVURU FORMU İÇİN buraya TIKLAYINIZ

BİLGİ EDİNME HAKKI TÜZEL KİŞİLER ELEKTRONİK BAŞVURU FORMU İÇİN buraya TIKLAYINIZ 

GERÇEK KİŞİLER İÇİN  BAŞVURU


Bilgi edinme başvuru formunu yazıcınızdan yazdırarak ALTSO'ya faks  ya da mektup şeklinde göndermek için lütfen tıklayınız.(pdf)
 
Bilgi edinme başvurunuzu Odamıza Internet yolu ile göndermek için lütfen tıklayınız.


TÜZEL  KİŞİLER  İÇİN  BAŞVURU


Bilgi edinme başvuru formunu yazıcınızdan yazdırarak ALTSO'ya faks yada mektup şeklinde göndermek için lütfen tıklayınız.(pdf)
 
Bilgi edinme başvurunuzu Odamıza Internet yolu ile göndermek için lütfen tıklayınız.
 
 
Paylaş: Facebook Twitter FriendFeed MySpace Google

Son Eklenen İçerikler
 
kalitebelgesi.jpg
Üye Kart Avantajları
AppStore
GooglePlay
Telif Hakları © 2007-2012 Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na aittir.
Alıntı yapılamaz, izinsiz kullanılamaz
Tasarım ve Barındırma
Leartes.NET | Leartes™ Bilgi İşlem Ltd. Şti.